Odpowiedzialna Gra

Sprawdzony i bezstronny ranking stworzony przez:

Marcin Andrzejewski (Ekspert w dziedzinie kasyna)

Hazard jest traktowany przez wiele osób, jako doskonałe źródło rozrywki. Tym, co wpływa na emocje, jakie niesie ze sobą rozrywka hazardowa, jest bez wątpienia szczęście, na które w żaden sposób nie można wpłynąć. Losowość gier hazardowych sprawia, że ich wyniku nie da się przewidzieć, więc postawienie zakładu za prawdziwe pieniądze to ryzykowanie celem uzyskania jeszcze większych korzyści.

Istnieje jednak grupa osób, dla których hazard stał się problemem. Są to osoby, które przestały mieć kontrolę nad czasem, pieniędzmi oraz emocjami, które wkładają w grę hazardową. Problemy z hazardem wpływają z kolei na wszystkie inne aspekty życia – pracę, stosunki z rodziną i znajomymi oraz kondycję psychiczną.

W poniższym przewodniku zawarliśmy podstawowe informacje o tym, w jaki sposób mogą pojawić się problemy z hazardem. Następnie przedstawiliśmy 5 prostych kroków, których zastosowanie pomoże Ci w prowadzeniu odpowiedzialnej gry hazardowej bez narażania się na ewentualne negatywne konsekwencje.

Jak rozpoznać problemy z hazardem?

Zwróć uwagę na poniższe symptomy, które mogą świadczyć o występujących problemach z hazardem:

 • stawianie hazardu na pierwszym miejscu – ponad pracę, rodzinę i obowiązki
 • ukrywanie nałogu przed bliskimi
 • agresywne zachowanie wobec osób, które chcą porozmawiać o problemie
 • problemy finansowe będące efektem poświęcania wszystkich środków na grę, stałego zwiększania kwot zakładów oraz odgrywania się po niepomyślnym wyniku gry
 • pożyczanie dużych sum pieniędzy od innych
 • bezskuteczne próby samokontroli
 • nerwowość w momencie, gdy nie ma się dostępu do hazardu
 • uznawanie gry na pieniądze jako lekarstwa na wszystkie problemy

Jeżeli zauważysz którykolwiek z powyższych objawów u siebie lub bliskiej Ci osoby, skontaktuj się ze specjalistą, który pomoże podjąć odpowiednie kroki.

Jak grać odpowiedzialnie?

Istnieje mnóstwo sposobów na to, aby podchodzić do rozrywki hazardowej w sposób odpowiedzialny i czerpać z niej dużo przyjemności. Skorzystaj z naszych pięciu najlepszych wskazówek na odpowiedzialne podejście do hazardu.

 1. Traktuj hazard wyłącznie jako rozrywkę, a nie jako okazję do zarobienia pieniędzy. Nie nastawiaj się na duże wygrane i pamiętaj, że wyniki wszystkich gier kasynowych zawsze są losowe z niewielką przewagą kasyna. Nie istnieje żadna wygrywająca strategia, dlatego nigdy nie powinieneś zakładać, że hazard to sposób na regularny dochód i sposób na życie.
 2. Ustal budżet i przygotuj sobie kwotę, którą możesz bez problemów wydać na ulubioną rozrywkę. Nie korzystaj z pieniędzy, które musisz przeznaczyć na inne cele, takie jak opłatę rachunków, czynszu, czy na jedzenie. Pod żadnym pozorem jej nie przekraczaj, a gdy tak się stanie, od razu przerwij grę. Dzięki temu unikniesz strat, na które nie możesz sobie pozwolić.
 3. Pieniądze wydane na hazard traktuj jak bezzwrotny koszt. Potraktuj swój depozyt w kasynie, jak bilet wstępu do miejsca rozrywki i nie oczekuj, że te pieniądze Ci się zwrócą. Dzięki temu oszczędzisz sobie rozczarowań po przegranej grze. Takie podejście do gry pozwala na chłodno ocenić swoje możliwości finansowe.
 4. Ustal limit czasu. Wykorzystaj narzędzia oferowane przez kasyna online i zaplanuj sesję gry. Postaraj się, aby czas spędzony na hazardzie nie kolidował z Twoimi obowiązkami lub czasem, który mógłbyś spędzić z bliskimi. Dzięki narzędziom do kontroli czasu otrzymasz specjalny komunikat, który poinformuje Cię, ile czasu przeznaczyłeś już na hazard.
 5. Nie odgrywaj się. Dobra lub zła passa nie istnieje. Jeśli przegrasz kilkanaście razy z rzędu, nie oczekuj, że następny zakład z pewnością będzie wygrany. Odgrywanie się może przynieść dotkliwe straty, a nieustająca chęć odwrócenia szczęścia na swoją korzyść doprowadzić do frustracji i narastających problemów finansowych.